Uncategorized

Чим відрізняється стетоскоп від фонендоскопу

Фонендоскоп та стетоскоп – це різновиди медичних інструментів, які допомагають лікарям у їх діяльності: діагностиці та огляді пацієнтів. У пам’яті та підсвідомості людей лікар – це постать у білому халаті та зі стетоскопом або фонендоскоп, або стетофонендоскоп на шиї.

Людина без медичної освіти запитає: Хіба це не одне й теж? Якщо ні, чим відрізняється стетоскоп від фонондоскопа?

Пропоную, трохи поринути в історію, і для початку згадати, яким же був перший стетоскоп, і ким він був створений.

У далекому 1819 році цей незамінний прилад винайшов лікар Рене Лаеннек. Це був простий папір, згорнутий у трубку. Так, усе геніальне – просто. Трохи згодом, у 1960 роках, Девід Літтман, визнаний кардіолог, удосконалив його, і зараз ми можемо бачити фонендоскоп таким. Звичайно, завдяки технологіям зараз стетофонендоскопів безліч видів.

Чим відрізняється стетоскоп від фонендоскопу

Стетоскоп – відмінні характеристики та особливості інструменту

Стетоскоп і фонендоскоп використовують для того, щоб аускультувати (слухати органи), але це не те саме. Стетоскоп дозволяє вислуховувати верхні тони при прослуховуванні кишківника, або серця. Бувають такі різновиди:

  • з одинарною головкою;
  • з подвійною головкою;
  • кардіологічні;
  • фетальні (для вагітних);
  • педіатричні
Стетоскоп MDF для врача

Кожен з них пристосований саме під своє призначення, але мають однакову конструкцію: акустичні трубки, оливи для вух, пружина, головка, кільця мембрани. Всі матеріали обов’язково повинні бути гіпоалергенними, і добре піддаватися дезінфекції.

Як користуватися стетоскопом або фонендоскопом?

Дуже важливо, щоб інструменти були гарною якістю. Так, як вони безпосередньо стикаються зі шкірою пацієнта та лікаря, їхня гіпоалергенність у пріоритеті.

Перевірте, щоб у приладі не було дефектів, це може погіршити чутність, і позначитися постановці діагнозу.

Важливо, щоб вушні оливи розташовувалися у фронтальному напрямку та підходили вам. Інакше ви можете нічого не почути.

Щоб прослухати серце, розташуйте діафрагму в місці, де сходяться 4 та 6 ребра. Головку прикладаємо щільно. Слухайте серце протягом хвилини, порахуйте число ударів за хвилину. Пацієнт має бути повністю спокійним.

Щоб аускультувати легені, людину потрібно посадити у зручному положенні для вас та для неї. Аускультуйте у верхній та нижній частках. Слухайте з лицьового боку та з боку спини. Якщо почуєте патологічні звуки, то краще послухати ще раз.

Прослухати черевну порожнину – живіт умовно поділити на чотири частини, і досліджувати кожну з них. Ви повинні чути бурчання.

Вимірювати артеріальний тиск – надягніть манжету на руку пацієнта. Додайте діафрагму на плечову артерію. Надуйте манжетку до 180 мм ртутного стовпа і потихеньку випускайте повітря. Перший звук – це буде систолічний тиск, другий – діастолічний. Далі повністю випустіть повітря.

Фонендоскоп та його особливості

Підходимо до найцікавішого питання: “Фонендоскоп чим відрізняється від стетоскопа?” Різниця між двома інструментами в одній незначній деталі. Але саме вона кардинально змінює принцип роботи.

Будова фонендоскопа, така сама, як і стетоскопа, тільки має додаткову мембрану. З її допомогою всі звуки посилюються, що дозволяє провести більш точну діагностику.

Поділяють:

  • Фонендоскоп із плоскою головкою (для аускультації ШКТ, дихальних шляхів, внутрішніх органів).
  • Кардіологічний. Змінюється діапазон частот.

Цей пристрій призначений для прослуховування низьких тонів. Він ідеально підходить для аускультації легких та великих судин.

Підсумуємо, у чому стетоскоп відрізняється від фонендоскопа?

Основна відмінність двох інструментів лише в тому, що один із них допомагає прослухати верхні тони, а інший – низькі. Мембрана стетоскопа приглушує всі нижні тони. У фонендоскопа, навпаки, низи заглушають високочастотні коливання. Будова відрізняється лише наявністю додаткової мембрани.

У наші дні, для зручності, функції стетоскопа і фонендоскопа з’єднали, і виник звичний нам стетофонендоскоп. Він містить у своїй головці, і вирву, і мембрану. Використовується в будь-яких галузях медицини, є універсальним та дуже зручним.

Як бачимо, стетоскоп, фонендоскоп відмінності у цих двох приладах таки є, хоч і мінімальні. Головне — розібратися, для яких цілей вам потрібен цей інструмент, і ви зрозумієте, який вам краще придбати.

У клініках зараз, переважно, використовують уже стетофонендоскопи. Це зручно та практично, щоб не носити з собою безліч приладів. Але, наприклад, в гінекології все-таки є окремий стетоскоп, у вигляді трубки, для прослуховування серцебиття плода. Тепер ви знатимете трохи більше про медицину і незамінні помічники лікаря.