Медицина швидко розвивається. Винаходять ліки, проти невиліковних, раніше хвороб, відкриваються профільні центри реабілітації. Але стетофонендоскопи залишаються незмінними. Як вибрати, які різновиди є, де його краще купити?
Стетоскоп використовують для прослуховування (аускультації) органів грудної клітки, а також кишечника. Ще його використовують при вимірі артеріального тиску. Коли лікареві необхідно перевірити, де знаходиться шлунковий зонд під час ентерального харчування, теж потрібний цей діагностичний прилад. Загалом, він широко використовується при обстеженні та діагностиці в медицині, тому важливо знати, як правильно вибрати стетоскоп.
Стетоскопи та фонендоскопи
По-перше, є стетоскопи та фонендоскопи. Перші необхідні аускультації низькочастотних шумів, а другі, навпаки, допомагають прослухати високочастотні шуми в організмі. Перший прилад був винайдений Рене Лаеннеком, а другий Коротковим Сергієм Миколайовичем. Стетоскопи це застарілі трубки для прослуховування, а фонендоскопи – сучасні, вдосконалені прилади. Стетофонендоскоп – це 2 в 1, за його допомогою можна прослухати всі органи.
Як вибрати стетоскоп
Стетоскоп який краще для домашнього використання? Найпростіший, найпоширеніший і доступний у плані ціни варіант – це стетоскоп Раппопорта. На нього можна встановлювати різні насадки. Відмінна риса діагностичного інструменту – два незалежні звукопроводи. Як його відрізнити від інших, без належної освіти? — дуже просто, він найважчий серед усіх інших.
Який стетоскоп вибрати? Доцільно віддати перевагу моделям багатоцільового використання. Їх єдиний недолік полягає у низькочастотній мембрані. Тому послухати пацієнта можна лише у кімнаті з ідеальною тишею. Лікарі різних спеціалізацій позитивно відгукуються про MDF стетоскопи. Ці інструменти мають ряд переваг:
- легко поміщаються у кишеню;
- у головок велика діафрагма;
- довга трубка;
- Універсальні.
Питання типу “який стетоскоп краще” не зовсім коректні. Насамперед визначають цілі, завдання, до роботи з якими пацієнтами потрібен прилад.
Як правильно вибрати фонендоскоп?
Давайте розберемося, як вибрати фонендоскоп? Все залежить від спеціалізації медпрацівника:
- терапевтам оптимально підійдуть моделі із двосторонньою головкою;
- педіатрам необхідні спеціальні моделі для роботи з дітьми;
- кардіологи та пульмонологи працюють з електронними приладами;
- фізіотерапевти віддають перевагу простим стетоскопам з односторонньою головкою.
Медсестрам для вимірювання тиску у пацієнтів підійде будь-яка модель стетоскопа. А ще є неонатальні прилади, які їх використовують для прослуховування органів у новонароджених діток.
Фонендоскоп який краще? Серед безлічі видів, представлених на ринку сьогодні, підібрати необхідну модель не так вже й складно. Для початку потрібно визначитися, що є пріоритетним для Вас:
- ціна;
- якість;
- зручність;
- легкість у використанні;
- зовнішній вигляд.
Якщо в магазині медтехніки є можливість “приміряти інструмент” – це буде перевагою. Подивитися, потримати в руках, послухати… Зверніть увагу, що моделі з алюмінію легше за сталеві, тому зручніше, хоча за точністю гірше. Який фонендоскоп найкращий? Хороший інструмент матиме наступні якості:
- широкий діапазон частот, що прослуховуються (наприклад 1000 Гц);
- чутлива діафрагма;
- у складових елементах відсутня латекс;
- трубка не чутлива до сторонніх звуків;
- м’які вушні наконечники.
До таких пристроїв відносяться MDF Classic Cardiology Black, CS Medica CS-421, Riester Duplex Baby та інші. Якщо вибиратимете з варіантів дешевше, то приготуйтеся до того, що мембрана, через яку передається звук, може бути низької якості. Природно це відобразиться у роботі та постановці точних діагнозів.
Діаметр трубки приладу має значення при виборі. Чим товщі вона, тим краще та якісніше передає звук. Тонка трубка із цим справляється гірше.
Оливи для вух можуть бути жорсткими, із пластику, або м’якими, із гуми. М’які підійдуть для частого використання. Підсумовуючи, можна впевнено сказати, що серед безлічі варіантів підібрати оптимальну модель нескладно.